Dwa srebrne medale mistrzostw Polski w Taekwon-do zawodników z dolnobrzeskiego Klubu Avasatare

Od 23 do 25 października Nowa Ruda za sprawą organizacji Mistrzostw Polski stała się stolicą Polskiego Taekwon-do. Tym razem o mistrzowski prymat rywalizowali juniorzy młodsi (14-16 lat). Klub Avasatare z Brzegu Dolnego reprezentowała 6-osobowa ekipa w składzie 4 zawodników wraz z trenerem Kamilem Uchnastem oraz sędziną Martą Szeremetą.

W związku z pandemią były to zawody inne niż wszystkie. Bardzo duży reżim sanitarny sprawił, że turniej odbył się bez udziału publiczności. Dodatkowo wszyscy nie biorący udziału w rywalizacji mieli obowiązek noszenia maseczek. Zawody zostały podzielone na 2 części. Najpierw w sobotę podczas kiedy rywalizowali chłopcy, dziewczyny zostały w hotelu. Następnie w niedzielę role się odwróciły. Już przed turniejem wiedzieliśmy, że należało przygotować się na dużą konkurencję. Takie atuty jak kondycja, wola walki i nieustępliwość były absolutnym minimum aby zaistnieć na mistrzostwach.
2 dni sportowych zmagań zaowocowały cennymi 2 medalami srebrnego kruszcu oraz tytułami Vice-mistrzów Polski w walkach dla Kuby Jakubczaka w kategorii do 70 kg, oraz dla Malwiny Szpyry w kategorii do 50 kg. Obydwoje należy pochwalić i pogratulować ponieważ zaprezentowali dużą dojrzałość. Konsekwentnie realizowali założenia taktyczne ustalone pod rywali. Raczej nikt z innych klubów nie upatrywał w Avasatare faworytów do medali dlatego Kuba jak i Malwina wygrywając po 4 pojedynki w 5 walkach, sprawili ogromną radość trenerowi. Zawodnicy zobaczyli w końcu to co widziałem od dawna w nich jako trener. Ich umiejętności na tle swoich rówieśników w Polsce są bardzo wysokie ale skala ich talentu jest o wiele większa. Ich rozwój w przyszłości będzie w największej mierze zależał od ich chęci do pracy nad sobą i pokory, która jest niezbędna do wejścia na szczyt. Osiągnięcia jakie wywalczyli w tym roku wychowankowie Avasatare na próżno szukać w jakiejkolwiek dyscyplinie sportu w naszym powiecie co tylko podkreśla skalę wyniku sportowego.
Pozostali zawodnicy- Cyryl Wieleba i Marta Żak mimo zaciętych pojedynków i serca pozostawionego na macie uplasowali się poza podium ale wrócili do domu z dużym bagażem doświadczeń. Start w tak dużej imprezie dla Marty i Malwiny był debiutem. Każda kolejna walka stoczona w Noworudzkim Centrum Turystyczno sportowym dodawała do ich umiejętności ogromną dawkę doświadczenia.
Na sukces złożyło się wiele czynników, z których głównym są warunki treningowe. Od czerwca trenujemy na profesjonalnej macie sportowej zakupionej dzięki władzom miasta Brzegu Dolnego. Inwestujemy bardzo dużo środków w sprzęt sportowy do treningu. Chcemy aby sala treningowa, w MOSIR Brzeg Dolny była sportowym inkubatorem dla dzieci i młodzieży. Oprócz tego należy wspomnieć, że zawodnicy podczas wiosennego lockdownu trenowali w domach podtrzymując formę fizyczną.

Przed dolnobrzeskim klubem Taekwon-do Avasatare został ostatni występ w tym sezonie. Tym razem jeśli sytuacja epidemiologiczna pozwoli najmłodsza grupa zawodników wystąpi w Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików (11-13 lat), które odbędą się w Brzegu Dolnym. Również w tej grupie wiekowej mamy kilku wychowanków, którzy są bardzo zdeterminowani i chcą nad sobą pracować. Zobaczymy czy czasy pandemii pozwolą nam pokazać ich umiejętności przed szerszym gronem bo jestem pewny, że w przyszłości będziemy mieli z nich wiele pożytku.