16 maja w Oławie odbyła się trzecia runda Drużynowych Mistrzostw Polski pierwszej i drugiej ligi w podnoszeniu ciężarów. Zawody przyniosły kibicom ogrom emocji, a zawodnicy LKS Polwica Wierzbno zapisali się złotymi zgłoskami w historii klubu i polskich ciężarów.
Fenomenalnie spisała się pierwsza drużyna LKS Polwica Wierzbno, która wygrała trzecią rundę pierwszej ligi. Bohaterką dnia była Maja Kraska, która w wieku zaledwie 12 lat, 5 miesięcy i 29 dni ustanowiła cztery nowe rekordy Polski. Młoda zawodniczka uzyskała 68 kg w rwaniu i 81 kg w podrzucie, przekraczając barierę 400 punktów ligowych i stając się najmłodszą zawodniczką w historii polskich ciężarów z takim osiągnięciem.
Kilka minut po Mai na pomoście pojawiła się Alicja Szaruga, która zanotowała znakomity występ. Pobijając trzy rekordy Polski, osiągnęła minimum kwalifikacyjne do Mistrzostw Świata. Wyniki 85 kg w rwaniu i 110 kg w podrzucie dały jej 410 punktów – nowy rekord klubu i najlepszy rezultat w Polsce w tej kategorii wiekowej.
Kolejnym filarem zespołu był Florian Dąbek, który w rwaniu zaliczył 145 kg, ustanawiając nowy rekord życiowy i zdobywając 396 punktów. Choć atak na 179 kg okazał się nieudany, jego występ był bardzo cenny dla drużyny.
Do dorobku zespołu dołożyła się również Katarzyna Kraska, mama Mai, która zdobyła 377 punktów. Warto przypomnieć, że tydzień wcześniej triumfowała w drugiej rundzie Pucharu Polski Masters w Terespolu. Solidny wynik – 371 punktów – uzyskała także Julia Wójcik.
Szczególny wymiar miał start Adama Kraski – trenera drużyny, tata Mai. Był to jego ostatni, pożegnalny występ w karierze zawodniczej. Pożegnał się startując z żoną i córką w jednej drużynie.
Równie świetnie zaprezentowała się druga drużyna LKS Polwica Wierzbno, która osiągnęła najlepszy wynik w Polsce i wygrała rywalizację w drugiej lidze. Najlepszy indywidualny rezultat zanotowała Wiktoria Kasielska, a o zwycięstwie przesądził fenomenalny atak Radosława Małeckiego w podrzucie – zadysponowane 163 kg dało drużynie triumf. Radosław podobnie jak Kasia przed tygodniem zwyciężył w Pucharze Polski Masters w Terespolu.
Niestety, zgodnie z regulaminem, mimo zwycięstwa zespół nie może awansować do pierwszej ligi, ponieważ w jednej lidze nie mogą startować dwa zespoły z tego samego klubu. Skład drużyny uzupełniali: Szymon Góralski, Tymoteusz Biadalski, Wojciech Motała oraz Patryk Siatkowski.
Występ w Oławie potwierdził, że LKS Polwica Wierzbno należy do ścisłej czołówki krajowego podnoszenia ciężarów, a młode zawodniczki i zawodnicy klubu wyznaczają nowe standardy dla całej dyscypliny.
Na zdjęciach Alicja Szaruga najlepsza zawodniczka w drużynie, Florian Dąbek , Alicja i Maja oraz zdjęcie rodzinne w ostatnim starcie Mama Tata i Maja.


