I Otwarty Turniej Run-Archery w Polsce

Ogólnopolski Turniej Run-Archery w Kątach Wrocławskich odbył się 31.08.2024 roku i przeszedł już do historii. Były to pierwsze w historii Polski zawody w łucznictwie biegowym zorganizowane w naszym kraju. Poprzedził je dzień otwarty, podczas którego zawodnicy UKS Luks we Wrocławiu (trenujący na co dzień run-archery, w pierwszej w Polsce sekcji tej dyscypliny, założonej w ubiegłym roku w oddziale klubu w Smolcu w gminie Kąty Wrocławskie), oraz sędziny zawodów Małgorzata Sokołowska, Kinga Klorek, zawodnicy, Szymon Strąk z KS Leśnik Poznań i Anna Junczyk-Paczuska ze stowarzyszenia Łuczniczy Marymont z Warszawy przeprowadzili próbę generalną przed zawodami.

Zaledwie 2 lata temu pierwszy polski zawodnik zainteresował się tą dyscypliną łączącą biegi z łucznictwem (przypominającą nieco narciarski biathlon), by już w zeszłym roku w Pucharze Europy w czeskim Nowym Mieście nad Metują nieoficjalna polska reprezentacja złożona z zawodników UKS Luks we Wrocławiu zdobyła 4 medale i zajęła 4. miejsce w klasyfikacji Pucharu Narodów wyprzedzając np. Holandię, w której run-archery się narodziło. Tworzące naszą srebrną sztafetę z Czech siostry Aleksandra i Amelia Szczerbuk oraz mieszkająca w Smolcu Aleksandra Kosik natchnęły pozytywną energią dalszych zawodników klubu i obecnie już prawie 20 zawodników uprawia tę dyscyplinę na Dolnym Śląsku.

Dzięki przychylności i wsparciu finansowemu Powiatu Wrocławskiego oraz wsparciu rzeczowemu Gminy Kąty Wrocławskie na pięknym stadionie lekkoatletycznym i w przylegającym do niego Parku Staromiejskim w Kątach Wrocławskich od rana w ostatnią sobotę sierpnia rywalizowali w czterech konkurencjach łucznicy-biegacze z sześciu klubów łuczniczych z Polski i Niemiec. Na początek odbył się w czterech grupach sprint na dystansie 3x400m z rundami karnymi długości 60m. W tej konkurencji zwyciężyli w kategorii OPEN nasi goście z Niemiec – Tom-Florian Borrack z TSG Lübbenau oraz Sandra Szulc z klubu Werderaner Bogenschützen e.V., medaliści Mistrzostw Niemiec, Pucharu Europy i członkowie kadry Niemiec w tej dyscyplinie. Odrębnie prowadzona była klasyfikacja dla zawodników z licencją Polskiego Związku Łuczniczego, którzy dopełnili obowiązku zgłoszenia na te zawody przez system SportZona.pl – tu zwyciężyli odpowiednio Aleksandra Szczerbuk oraz Michał Ochrombel z UKS 95 Wrocław. W kategoriach juniorskich do lat 18 zwyciężyli Aleksandra Kosik i Józef Szulc.


Następnie rozegrano miksty – duety żeńsko-męskie, w których na 9 rywalizujących duetów zwyciężył międzynarodowy zespół złożony z Sandry Szulc i Józefa Szulca (zbieżność nazwisk przypadkowa!), po czym odbyła się rywalizacja sztafet żeńskich i męskich – po 3 zespoły 3-osobowe. Zwyciężczyniami zostały Monika Kapuścińska z UKS 95 Wrocław, Sandra Szulc i Alicja Rajewska – była już lekkoatletka, obecnie wspomagająca w treningach biegowych zawodników UKS Luks, zaś wśród mężczyzn zespół złożony z Toma-Floriana-Borracka, Szymona Strąka i niezrzeszonego zawodnika, który zastrzegł swą anonimowość. Wszystkie konkurencje sprinterskie odbyły się na stadionie lekkoatletycznym – na tartanowej bieżni oraz murawie, gdzie zaaranżowane zostały tory łucznicze i rundy karne. Zawodnicy strzelali stojąc oraz w pozycji klęczącej. Na ostatnią konkurencję turnieju, bieg długi indywidualny na dystansie
4x1000m z rundami karnymi długości 150m, przenieśli się jednak również do pobliskiego Parku Staromiejskiego, co dało biegaczom większą przyjemność ze względu na różne rodzaje nawierzchni (żwirowe alejki, trawa, fragmenty kostki czy polna droga), ale stanowiło też większe wyzwanie w postaci długich rund karnych, powodujących znaczące wydłużenie dystansu biegu. Wśród zwycięzców na tym dystansie nie było niespodzianek – zwyciężyli podobnie jak w sprincie indywidualnym Tom- Florian Borrack i Sandra Szulc w klasyfikacji OPEN, Aleksandra Szczerbuk oraz Michał Ochrombel w klasyfikacji zawodników z licencją Polskiego Związku Łuczniczego oraz junior Józef Szulc.

Po opracowaniu szczegółowych wyników biegu przez zespół ZmierzymyCzas.pl z uwzględnieniem wszelkich kar czasowych z tytułu nieprzebiegniętych rund karnych i bonifikat po protestach za strzały trafione w cel, lecz niezaliczone przez sędziego tarczowego, nastąpiła dekoracja zwycięzców. Poprowadził ją Prezes Oddziału UKS Luks Smolec Przemysław Jastrząb, a dyplomy i medale wręczyli Katarzyna Sebzda Sztul, burmistrzyni Kątów Wrocławskich oraz Hieronim Kuryś, członek zarządu Powiatu Wrocławskiego.
Zawody przebiegły w przyjaznej atmosferze, a zawodnicy biorący w nich udział już myślą o zaplanowanych na za zaledwie trzy tygodnie otwartych Mistrzostwach Niemiec oraz Pucharze Europy, który w tym roku odbędzie się w legendarnym lesie Sherwood koło Nottingham w Wielkiej Brytanii, związanym z postacią Robin Hooda. Wiosną zaś wrócimy do rywalizacji pucharowej w Czechach i Niemczech, którą mamy nadzieję rozszerzyć o rundy rozgrywane w Polsce. A zatem zapraszamy już teraz na rok 2025 na zawody w Kątach Wrocławskich (prawdopodobnie w ostatni weekend sierpnia) oraz inauguracyjną polską rundę na przełomie czerwca i lipca, którą zamierzamy rozegrać w powstającym Smoleckim Parku Łuczniczym – na torach łuczniczych UKS Luks Smolec oraz przyległym, rewitalizowanym aktualnie przez Gminę Kąty Wrocławskie, parku należącym kiedyś do majątku rodziny Wallenberg Pachaly.
Organizatorzy dziękują wszystkim przychylnym nam instytucjom i firmom, dzięki którym zawody mogły się odbyć, w szczególności Gminnemu Ośrodkowi Kultury i Sportu oraz Zarządowi Gospodarki Mieszkaniowej w Kątach Wrocławskich, firmom ZmierzymyCzas.pl i drukarni Kopland ze Smolca kąteckim hotelarzom i restauratorom. Ogrom pracy technicznej przy organizacji zawodów wykonali Kamil Ściana, Tomasz Płóciennik i Michał Ochrombel oraz wielu innych członków klubu UKS Luks, których nie sposób tu wszystkich wymienić. Dziękujemy także Polskiemu Związkowi Łuczniczemu, który zaufał klubowi i powierzył mu zorganizowanie tych historycznych zmagań. Pełne wyniki na stronie zmierzymyczas.pl.

Od lewej: Amelia i Aleksandra Szczerbuk UKS Luks. Fot. Grzegorz Miśków
Od lewej: Pani Burmistrzyni Kątów Wrocławskich Katarzyna Sebzda-Sztul, Kamil Ściana UKS Luks,
Michał Ochrombel UKS 95, Przemysław Jastrząb UKS Luks, Hieronim Kuryś, członek zarządu Powiatu
Wrocławskiego. Fot. Grzegorz Miśków
Sędziny od lewej: Małgorzata Sokołowska, Agnieszka Szarek ( wolontariuszka), Kinga Klorek.
Fot. Grzegorz Miśków
Uczestnicy, sędziny i wolontariusze I zawodów Run-Archery w Polsce. Fot. Grzegorz Miśków.