Mistrzowie Europy z UKS Żeglarz

Zawodnicy z Uczniowskiego Klubu Sportowego Żeglarz z Wrocławia, Piotr Szlachcic i Łukasz Czerwiec, 26 lipca 2012 roku zdobyli Mistrzostwo Europy w klasie Cadet! Jest to najlepszy wynik w historii żeglarstwa regatowego na Dolnym Śląsku w powojennej Polsce.

Spośród 117 załóg wychowankowie trenera Bogumiła Skuta pokazali klasę!

W tym roku Mistrzostwa Europy rozgrywały się we Francji w miejscowości Carnac, a wszystkie wyścigi odbyły się na wodach Atlantyku. Nasza załoga wygrała w punktacji ogólnej z bardzo silnymi konkurentami min. z takich państw jak: Ukraina, Białoruś, Czechy, Polska, Anglia, Niemcy, Rosja, Hiszpania, Francja, Węgry, Holandia, Belgia.

Załoga z UKS Żeglarz stanowi doskonale zgrany duet. Sternik Piotr Szlachcic to doświadczony zawodnik, który swoją przygodę z żeglarstwem zaczynał od klasy Optimist, później pływał na Cadecie jako załogant z Pawłem Wysockim, z którym również zakwalifikował się na Mistrzostwa Świata w roku 2007, skąd powrócili z bardzo dobrym 6 miejscem. Pod koniec sezonu 2010 Piotr powrócił do klasy Cadet, ale już jako sternik, a w roku 2011 dołączył do niego Łukasz Czerwiec (pływający do tej pory na Optimiście). Praktycznie od początku załoga plasowała się w czołówce kraju, a w ogłoszonym składzie Kadry Narodowej (rok 2012) w kl. Cadet znaleźli się na 3 miejscu.

Przygotowania do Mistrzostw Europy trwały ponad rok. Podczas, którego młodziżeglarze z Uczniowskiego Klubu Sportowego Żeglarz ćwiczyli pod czujnym okiem Bogumiła Skuta, który jako trener z wieloletnim doświadczeniem szkoli dzieci i młodzież w klasach Optimist i Cadet (od lat 80-tych), wcześniej 420 oraz OK- Dinghy.

Sukces naszych dolnośląskich żeglarzy jest tym większy, że zasłużyli na niego poprzez ciężką pracę na treningach i regatach. Pokazali nam, że można zwyciężać dzięki upartemu dążeniu do celu.

Wierzymy, że za rok na Mistrzostwach Świata w Belgi zwycięstwo będzie równie wielkie, bo w to, że się zakwalifikują nikt już nie wątpi. Warto też dodać, iż zawodnicy z UKS Żeglarz głównie trenują na naszym Dolnośląskim Morzu…czyli na Odrze…niech to pozwoli otworzyć oczy tym, którzy nie wierzą w możliwość doskonalenia kunsztu żeglarstwa regatowego na rzece.