Szkolimy się, żeby nie skopać piłkarskiego Euro

W całym regionie trwają lub zaczynają się unijne szkolenia w różnych branżach związanych z organizacją piłkarskich Mistrzostw Europy w 2012 r.

Mistrzostwa zaczną się w czerwcu przyszłego roku. Przez kilka tygodni masę pracy będą mieli nie tylko policjanci, strażnicy miejscy czy pracownicy pogotowia, ale także m.in. restauratorzy, hotelarze czy właściciele sklepów.

Różnie bywa u nas ze znajomością języków obcych, w wielu przypadkach przydałoby się także podszkolić i inne umiejętności, by za półtora roku nie wstydzić się przed zagranicznymi gośćmi.

Dlatego z puli unijnych pieniędzy na dotacje wygospodarowano środki na szkolenia związane z przygotowaniem nas do Euro. Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy ogłasza m.in. konkursy na projekty związane z podnoszeniem kwalifikacji pracowników w branżach powiązanych z organizacją mistrzostw, ale także nabory na projekty aktywizujące bezrobotnych, którzy przy okazji mistrzostw mogliby np. otworzyć własną firmę.

Swoje biznesy na Euro otworzyły m.in. uczestniczki projektu „Eurobiznes 2012” przeprowadzonego przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej.

30 pań z Wrocławia, powiatu wrocławskiego, oławskiego, oleśnickiego, trzebnickiego i średzkiego przez cztery miesiące uczestniczyło w szeregu szkoleń. Uczyły się autoprezentacji, obsługi programów komputerowych wykorzystywanych w prowadzeniu własnej firmy, prawa podatkowego i księgowości, podstaw marketingu, prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, prawa handlowego i cywilnego, BHP, obsługi imprez masowych oraz przygotowania biznesplanu. Te, które po cyklu warsztatów napisały najlepsze biznesplany własnych firm, dostały ponad 30 tys. zł dofinansowania na rozkręcenie biznesów.

Dotacje przyznano 26 z nich. Uczestniczki projektu założyły głównie agencje PR i reklamowe, ale także firmy agroturystyczne, przedsiębiorstwa zajmujące się organizacją imprez, biuro turystyczne i herbaciarnię. – W razie problemów albo wątpliwości panie mogą też korzystać z bezpłatnych porad dotyczących prowadzenia firmy – opowiada Karolina Serewiś z fundacji.

Do Euro przygotowuje się też gastronomia. Kilka różnych cykli szkoleniowych dla tej branży finansowanych z unijnych pieniędzy przygotowała firma Dobre Kadry.

– W każdym z nich rekrutacja jest ciągła, a grupy szkoleniowe małe, 10-15 osobowe. Czekamy do momentu, gdy powstaje kolejna grupa i przeprowadzamy dla niej szkolenia w dogodnych terminach. Nadal można się więc zgłaszać – zachęca Żeneta Jaworska z Dobrych Kadr.

Jest w czym wybierać. W ramach projektu „Nowoczesne usługi gastronomiczne wizytówką Dolnego Śląska na Euro 2012” przeszkalani są kucharze, kelnerzy i sommelierzy.

Z kolei w cyklu „Wysoki standard usług gastronomicznych na Euro 2012” pracownicy branży gastronomicznej mogą przejść szkolenia z organizacji przyjęć okolicznościowych, elementów savoir-vivre’u oraz aranżacji stołów i otoczenia, branżowego języka angielskiego lub niemieckiego w gastronomii, a także szkoleń dla audytorów wewnętrznych systemu zapewnienia bezpieczeństwa żywności HACCP oraz z wina i kawy w gastronomii.

W kolejnym projekcie „Profesjonalizm podstawą sukcesu w hotelarstwie i gastronomii podczas Euro 2012” warsztaty dla siebie i swoich pracowników znajdą przede wszystkim właściciele hoteli i pensjonatów, którzy liczą na to, że w czasie mistrzostw uda im się swoją ofertą przyciągnąć dużo odwiedzających nas wtedy turystów.

Szkolenia przewidują kursy profesjonalnej obsługi klientów, marketingu w hotelarstwie i gastronomii, z systemu zarządzania jakością w hotelarstwie i gastronomii, informatyki w usługach hotelarskich i gastronomicznych oraz dla nowoczesnych menedżerów usług hotelarskich i gastronomicznych.

W ostatnim już z branżowych projektów szkoleni są pracownicy gastronomii i hotelarstwa, którzy potrzebują poprawić branżowy angielski, niemiecki, włoski lub francuski albo przydałyby im się kursy komputerowe. Nauczą się na nich m.in. praktycznego wykorzystania Excela do tworzenia np. kalkulacji, analiz, symulacji i kosztorysów, korzystania z Worda, by napisać dobre menu, ofertę, zaproszenia czy korespondencję. Poznają również zasady przygotowania prezentacji multimedialnych. Wszystkie szczegółowe informacje o szkoleniach na stronie www.dobrekadry.pl.

Szkolić będą się także PR-owcy, dla których kursy w połowie lutego organizuje Polsko-Niemieckie Przedsiębiorstwo Doradztwa, Szkolenia i Konsultingu „Profi-Kurs”. 120 osób przejdzie warsztaty z teorii i praktyki skutecznej komunikacji publicznej, m.in. ćwicząc przed kamerą oraz ucząc się organizacji i wystąpień na konferencjach prasowych, a także z komunikowania w sytuacjach kryzysowych, prawa public relations, kampanii e-PR i kilku innych zagadnień. Zaplanowano także indywidualne konsultacje dla uczestników projektu.

Ta sama firma szkoli już stylistów, którzy – jak się okazuje – także mogą skorzystać na Euro. W projekcie bierze udział 60 osób niepracujących i niezarejestrowanych w powiatowych urzędach pracy, po 45. roku życia. Ich kurs zaczął się w grudniu, a zakończy w marcu, po czym czeka ich trzymiesięczna praktyka zawodowa. Uczą się fryzjerstwa, wizażu albo stylistyki paznokci oraz branżowego angielskiego lub niemieckiego. Więcej informacji o szkoleniach na stronie www.profikurs.pl.

Nad naszym bezpieczeństwem w czasie Euro będą czuwać także pracownicy służb ochrony, których szkolenie zacznie wkrótce Dolnośląska Federacja Sportu. 120 osób w ramach projektu „Nie skopiemy Euro” przejdzie kursy przygotowujące ich do egzaminów na licencję I lub II stopnia albo zapewnienia bezpieczeństwa imprez masowych. Rekrutacja do projektu potrwa od końca stycznia do końca kwietnia.

Źródło: Gazeta Wyborcza Wrocław