Wybitna koszykarka ma swój tramwaj. Legenda Ślęzy Wrocław uhonorowana w niezwykły sposób

Tramwaj Moderus Gamma o numerze 3337 w piątek 8 maja przestał być anonimowy. Na zajezdni Ołbin przy ulicy Słowiańskiej uroczyście nadano mu imię wybitnej koszykarki – Teresy Swędrowskiej. 

Przez lata jej imię skandowali kibice Ślęzy Wrocław i reprezentacji Polski, a od teraz nosi je tramwaj wrocławskiego MPK. Przewoźnik kontynuuje tradycję nadawania swoim pojazdom imion osób szczególnie zasłużonych dla Wrocławia. Kolejną patronką tramwaju została jedna z najwybitniejszych postaci w historii wrocławskiego sportu: Teresa Swędrowska z domu Kępka.

źródło. www.wroclaw.pl/Bartosz Chochołowski

– Teresa Swędrowska była ambasadorką wrocławskiej koszykówki i osobą niezwykle zasłużoną dla miasta. Przez lata reprezentowała Wrocław na parkietach w całej Polsce i za granicą, a jej osiągnięcia na trwałe zapisały się w historii sportu – podkreśla Ryszard Kessler, wiceprezydent Wrocławia. – Nadanie jej imienia tramwajowi to piękny i trwały wyraz pamięci, dzięki któremu kolejne pokolenia mieszkańców będą mogły poznawać osoby ważne dla historii naszego miasta.

 

Teresa Swędrowska

Pierwsze kroki w barwach Ślęzy Wrocław stawiała jeszcze przed osiągnięciem pełnoletności. W sezonie 1976/1977 rozegrała pierwsze spotkania w drużynie walczącej o awans do Ekstraklasy. W najwyższej klasie rozgrywkowej debiutowała w sezonie 1980/1981. Ze Ślęzą Wrocław sięgnęła po mistrzostwo Polski w 1987 roku iczterokrotnie zdobywała wicemistrzostwo kraju (1982, 1984, 1985, 1986).

W 1989 roku wyjechała do Francji, gdzie reprezentowała barwy CJM Bourges Basket. Z francuskim klubem dwukrotnie zdobyła Puchar Francji (1990 i 1991), po czym wróciła do Ślęzy na sezon 1994/1995. W reprezentacji Polski rozegrała 120 spotkań, a w barwach Ślęzy ponad 270. W trakcie swojej kariery zdobyła blisko 6000 punktów.

Po zakończeniu kariery zawodniczej pozostała aktywna w środowisku sportowym. Pracowała na Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu oraz pełniła funkcję komisarza spotkań kobiecej Ekstraklasy z ramienia Polskiego Związku Koszykówki.

Z powodzeniem startowała także w zawodach weteranów – maxibasketball – zdobywając m.in. mistrzostwo świata w kategorii +40 w 2005 roku oraz wicemistrzostwa Europy w kategoriach +40 lat (2006) i +45 lat (2008, 2010).

Zmarła w 2012 roku w wieku 53 lat po długiej chorobie. Jej pamięć pozostaje żywa w środowisku sportowym i wśród mieszkańców Wrocławia, m.in. dzięki organizowanemu od 2014 roku turniejowi Wrocławska Iglica.