Bilans Mistrzostw Polski Juniorów w Lekkiej Atletyce

11 medali, 3-e miejsce w klasyfikacji wojewódzkiej, 2-e miejsce MKS-MOS Wrocław, najlepszy trener William Rostek MKS-MOS Wrocław i 2 kwalifikacje na Mistrzostwa Europy Juniorów to bilans Mistrzostw Polski Juniorów w Lekkiej Atletyce.

Słupsk w tym roku okazał się równie gościnny dla juniorów Dolnego Śląska, jak w ubiegłym roku Toruń. Tegoroczne zmagania na MPJ były jednocześnie kwalifikacją i weryfikacją uzyskanych minimów na tegoroczną imprezę główną dla tej kategorii wiekowej – czyli MEJ w Serbii. Swoje kwalifikacje na tę imprezę potwierdziła dwójka zawodników MKS „MOS” Wrocław: Ewa Zarębska w biegu na 100m /tr. W. Rostek/, wygrywając z A. Kiełbasińską z Warszawy w biegu finałowym i Robert Sobera w skoku o tyczce /tr. D.Łoś/. Szczęścia – zabrakło kulomiotowi z MKS-u Jakubowi Szyszkowskiemu, który w pchnięciu kulą zajął 4 miejsce, na mistrzostwa może jechać niestety tylko 3 zawodników w jednej konkurencji. Jakub wystartował bardzo dobrze, zajął niestety 4 miejsce – tak nie lubiane przez sportowców. Należy tu jednak dodać, że jako jedyny w finałowej 8 był startującym 18-latkiem i w przyszłym roku mamy nadzieję, że z Robertem Soberą będą walczyli nie tylko o udział w Mistrzostwach Świata Juniorów ale może o medale.

Wśród tegorocznych dolnośląskich złotych medalistów znalazła się Joanna Linkiewicz / MKS „MOS” Wrocław/ w biegu na 400mppł i sztafecie 4x400m, Katarzyna Karpowicz / MKS „MOS” Wrocław/ w biegu na 100mppł w sztafetach 4x100m i 4x400m. Złote medale zdobyły jeszcze obie żeńskie sztafety MKS-u w składach: 4x100m – Karpowicz K, Zarębska E., Gadzińska A., Karpowicz A., 4x400m – Karpowicz K., Mikołajczyk I., Gadzińska A., Linkiewicz J. Dziewczyny w sztafecie sprinterskiej można powiedzieć zdeklasowały rywalki przybiegając na metę z przewagą 1,57sek. natomiast w sztafecie 4x400m walka z zawodniczkami Zawiszy Bydgoszcz trwała do ostatnich metrów. Srebrny medal zdobył w biegu na 2000mpprz. Przemysław Baran także z MKS „MOS” Wrocław, który niestety potykając się na ostatniej przeszkodzie stracił złoto. Gdyby nie ten błąd – nie wiemy jak by było na finiszowych metrach.

Brązowe medale na mistrzostwach zdobyły dziewczęta: Alicja Benedyk SL GKS Olsza Olszyna w biegu na 800m /tr. P. Chorzępa/ – zeszłoroczna uczestniczka MŚJ z Bydgoszczy, Izabella Mikołajczyk w 7-boju lekkoatletycznym / tr. U.Włodarczyk /. I czas na tegoroczne niespodzianki, które były udziałem Moniki Imiołek w biegu na 100mppł MKL 12 Jelenia Góra /tr. Ł.Cudyk/, i Aleksandry Gierat w biegu na 5000m z GKS Świdnica /tr. R. Mydłowski/.

W sumie Dolnoślązacy na MPJ w Słupsku zdobyli 11 medali, cieszy że najwięcej złotych: 6 złotych, 1 srebrny, 4 brązowe.

Medalowe zdobycze przełożyły się także na klasyfikację punktową, zarówno w rywalizacji wojewódzkiej jak również klubowej. Zajmując 3 miejsce i zdobywając 392pkt. w rywalizacji województw podtrzymaliśmy dobrą ubiegłoroczną passę – przed nami znalazły się woj. Mazowieckie 481,5pkt, i Wielkopolska 464pkt, a za nami 4. woj. kujawsko-pomorskie -334pkt, 5. pomorskie 327pkt i 6. pomorskie 327pkt.

Najlepszy młodzieżowy klub dolnośląski MKS „MOS” Wrocław co prawda nie poprawił ubiegłorocznego rekordu punktowego 239pkt, ale zdobył 8 medali z 11 dolnośląskich a 5 z nich były udziałem podopiecznych trenera Williama Rostka.

W trzydniowych zmaganiach zawodnicy tego klubu wywalczyli 184 punkty i w klasyfikacji klubowej zajęli 2 miejsce za KS Podlasie Białystok, a przed SL WKS Zawiszą Bydgoszcz – 146pkt.

Gratulacje za udany start w tegorocznych mistrzostwach należą się trenerom i zawodnikom, oraz wszystkim którzy dołożyli wszelkich starań umożliwiających przygotowania do tej imprezy jak również sam udział w nich.

Poniżej przedstawiamy wyniki klasyfikacji punktowej klubów dolnośląskich: 2. MKS „MOS” Wrocław 184pkt