XVI Mistrzostwa Świata w Karate Tradycyjnym – 6-7 października 2012 r., Łódź

W łódzkiej hali Atlas Arena 6 i 7 października br. rozegrano  XVI Mistrzostwa Świata  Seniorów, Młodzieżowców, Juniorów i Kadetów w Karate Tradycyjnym oraz II Puchar Europy Dzieci w Karate Tradycyjnym. O medale mistrzostw świata we wszystkich kategoriach wiekowych  rywalizowało ponad 400 najlepszych karateków z 28 państw, między innymi z Wielkiej Brytanii, Argentyny, Egiptu, Niemiec, Słowenii, Rosji, Ukrainy, Brazylii, Urugwaju, Armenii, Austrii, Kanady, Chile, Cypru, Czech, Francji, Włoch, Izraela, Litwy, Macedonii, Mołdawii, Rumunii, Serbii, Turkmenistanu, USA i Polski.
Zawody obserwowało kilka tysięcy sympatyków tej sztuki walki, którzy zjechali do Łodzi z całego kraju, a nawet z różnych zakątków Europy. I mieli powody do zadowolenia, gdyż walki o najcenniejsze trofea stały na najwyższym poziomie. Polacy w tej rywalizacji spisali się znakomicie, bowiem w grupie seniorów wywalczyli aż 20 medali, w tym 7 złotych, 10 srebrnych i 3 brązowe. Dzięki tym osiągnięciom Polska w klasyfikacji zespołowej zajęła pierwszą lokatę. 

Medale: złoty drużynowo oraz brązowy indywidualnie, zdobył Łukasz Wójcik, trener i prezes Klubu Karate Tradycyjnego „KOBU” Wrocław oraz Dolnośląskiego Okręgowego Związku Karate Tradycyjnego.

Jako kapitan drużyny kumite (walka) w rozgrywce finałowej w ostatniej, decydującej walce, wygrał 6 do 0 ze znakomitym zawodnikiem z Brazylii i wielokrotnym mistrzem świata, Luisem Ricardo Buzzim, co ostatecznie dało zwycięstwo polakom. W walce indywidualnej, po niestety niejasnym werdykcie sędziowskim, Łukasz Wójcik uległ zawodnikowi z Rumunii, Kornelowi Musatowi, który jak się później okazało, został mistrzem świata w konkurencji kumite (walka) indywidualne. Drużynowy złoty medal zdobyty przez polską ekipę jest drugim w historii polskiego karate tradycyjnego medalem ze złotego kruszcu i to zdobytym aż po 20 latach. Tym bardziej cieszy fakt, że w dużej mierze do osiągnięcia tego wyniku  przyczynił się zawodnik z Wrocławia. Poza Łukaszem Wójcikiem w mistrzostwach startowali także instruktorzy KKT „KOBU” Wrocław, Henryk Pepliński, Bartosz Skwarski oraz Jan Kłębek. Złoty medal w kat. wiekowej młodzieżowiec w konkurencji kumite zdobył Henryk Pepliński, medal srebrny Bartosz Skwarski i Jan Kłębek w kat. senior w konkurencji en-bu mężczyzna / mężczyzna (walka reżyserowana).

Bezpośrednio po walce Łukasz Wójcik następująco skomentował ten wyczyn: „Sukces nie przyszedł łatwo. Mieliśmy bowiem za rywali znakomicie przygotowane zespoły. Dla takiego sukcesu warto było poświęcić lata treningów i rywalizować w tak niepowtarzalnej atmosferze”.

Tę niezwykłą atmosferę mistrzostw dostrzegli także przedstawiciele Międzynarodowej Federacji Karate Tradycyjnego (ITKF).

 

– Mistrzostwa zorganizowane przez Polski Związek Karate Tradycyjnego zachwyciły wyjątkowym klimatem. Przyznając Polsce organizację tych najważniejszych zawodów, nie mieliśmy wątpliwości, że będą przygotowane perfekcyjnie. I nie zawiedliśmy się. Jestem bowiem pod wrażeniem przebiegu mistrzostw oraz publiczności, jaka zasiadła na trybunach Atlas Areny i doskonale, z dużym wyczuciem dopingowała karateków walczących o medale. Jest to także osobisty sukces senseia Włodzimierza Kwiecińskiego i jego współpracowników –  podkreślał Richard Jorgensen, prezydent Międzynarodowej Federacji Karate Tradycyjnego.

 

Pod wrażeniem przebiegu mistrzostw był również Wladimir Jorga, prezydent Europejskiej   Federacji Karate Tradycyjnego, który po zakończeniu zawodów powiedział:
– Mistrzostwa w łódzkiej hali Atlas Arenie pokazały jakim wielkim świętem może być rywalizacja karateków. Warto też podkreślić profesjonalną organizację mistrzostw.

Ze wzruszeniem przyjął sukcesy polskich reprezentantów i bardzo dobre opinie przedstawicieli ITKF o przebiegu mistrzostw sensei Włodzimierz Kwieciński, prezes Polskiego Związku Karate Tradycyjnego.

– Cieszę się, że nasz wysiłek został dostrzeżony i wysoko oceniony przez władze Międzynarodowej Federacji Karate Tradycyjnego. Stało się dobrze, że do poziomu organizacyjnego oraz wspaniałej publiczności dostosowali się nasi reprezentanci, którzy swoimi sukcesami  potwierdzili, że polscy karatecy należą do czołówki światowej. Dowiedli to wszyscy, którzy sięgnęli po medale. Jednak wyjątkowo cieszy zdobyty po 20 latach złoty medal w kumite drużynowym. Gdy nasi reprezentanci stanęli w 1992 roku w Montrealu na najwyższym podium to było ogromne zaskoczenie dla nas i organizatorów. Dzisiaj zdobyty mistrzowski tytuł jest ukoronowaniem  wykonania nieprawdopodobnej pracy oraz  wysiłku na treningach. Był to godny finał z godnym rywalem, reprezentantami Brazylii, mistrzami świata z Kurytyby (Brazylia 2010 r.) – mówi prezes  PZKT Włodzimierz Kwieciński.

 Źródło: PZKT, KKT „KOBU” Wrocław