Pogrążeni w smutku informujemy, że w dniu 12 marca 2024 odeszła Weronika Medyńska.
Weronika Medyńska przygodę z szermierką zaczęła pod koniec lat 50 we Wrocławiu, trafiając do sekcji szermierczej AZS Politechniki Wrocławskiej, gdzie poznała trenera oraz swojego przyszłego męża Adama Medyńskiego. To razem z nim stworzyła, na całe życie, duet trenerski.
Będąc jeszcze zawodniczką odnoszącą sukcesy w kraju jak i zagranicą zajęła się prowadzeniem zajęć dla początkujących oraz naborami do sekcji. Następnie w połowie lat 80-tych tworzyła sekcję szpady kobiet, zanim stała się ona oficjalną bronią. Po latach pracy najlepszych wychowanków przekazywała Adamowi. Tak więc większość najlepszych wrocławskich szermierzy zaczynało swoją karierę szermierczą pod jej okiem.
Wychowała wielu medalistów Mistrzów Polski, Europy i Świata. Swoje początki i dalszy rozwój zawdzięczają po części Pani Trener Weronice Medyńskiej między innymi: Zbigniew Konczalski, Piotr Sozański, Arkadiusz Lemanowicz, Piotr Nemec, Anna Medyńska-Tercjak czy Joanna Jakimiuk (pierwsza w Polsce Mistrzyni Świata w szpadzie), a także przyszli medaliści olimpijscy – Leszek Swornowski, Andrzej Lis, Mariusz Strzałka, Robert Felisiak, Robert Andrzejuk.
W latach 90. szkoliła młodzież we Francji (w Chalon-sur-Saone), czego efektem było wychowanie Mistrza Świata Kadetów – Sebastiana Menanta (1994 r.). Po powrocie do Wrocławia dalej prowadziła zajęcia szermiercze ale już we wrocławskim AZS AWF, zajmując się od tej pory głównie szkoleniem dziewcząt.
Najbardziej utytułowaną zawodniczką, która wyszła z pod jej szpady była Katarzyna Dąbrowa, która jest wielokrotną medalistką Mistrzostw Polski, Mistrzostw Europy oraz Świata.
Poza pracą w klubie Weronika Medyńska była parokrotnie kierowniczką ekipy przy wyjazdach reprezentacji na imprezy międzynarodowe – Letnia Uniwersjada. Była też sędzią klasy międzynarodowej we florecie i w szpadzie. Przez wiele lat piastowała stanowisko wiceprezesa Dolnośląskiego Związku Szermierczego. Zbudowała z mężem Adamem sekcję szermierczą AZS AWF Wrocław (1995-2010).
W 2010 roku z mężem Adamem, córką Anną oraz świętej pamięci zięciem Markiem Tercjakiem utworzyła Klub Szpada Wrocław, z którego wywodzą się takie zawodniczki i zawodnicy jak Barbara Rutz, Maciej Bielec, Zofia Janelli.
Wychowała dwie córki – Annę oraz Ewę, które kontynuują rodzinną tradycję szkolenia przyszłych szermierzy w Polsce oraz USA. Z czwórki wnucząt, dwoje z nich uprawia szermierkę z bardzo dobrymi efektami (Oliwia oraz Jagoda) co zawszę cieszyło ich babcię i napawało dumą.
Uroczystość pogrzebowa odbędzie się 19 marca o godzinie 14:00 w kaplicy na cmentarzu parafialnym św. Jacka przy ulicy Chałupniczej we Wrocławiu.
Cześć Jej Pamięci !