Program „Orientuj się we Wrocławiu” obchodzi w tym roku mały jubileusz. W ciągu trzech lat funkcjonowania skorzystały z niego 72 szkoły. W sumie przeszkolonych zostało ok. 16 tys. uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych a w Lidze Szkół The World Games 2017 co miesiąc startuje blisko 100 osób. W środę program podsumowano w trakcie zawodów we wrocławskim Parku Wschodnim. Mimo niesprzyjającej pogody w rywalizacji wzięło udział blisko 300 uczniów.
Celem programu „Orientuj się we Wrocławiu” jest promocja biegu na orientację. Projekt realizowany jest przez trzy podmioty – Urząd Miejski Wrocławia, Dolnośląski Związek Orientacji Sportowej i Wrocławski Komitet Organizacyjny TWG 2017.
Program składa się z dwóch części. Pierwszy etap stanowi szkolenie dzieci i młodzieży w szkołach. Podczas zajęć z wychowania fizycznego młodzi sportowcy przyswajają sobie podstawową wiedzę, a także uczą się, co poszczególne symbole z mapy oznaczają. Chętni mogą połączyć teorię z praktyką i wystartować w zawodach. Dla nich co miesiąc organizowana jest Liga Szkół The World Games 2017, w której bierze udział ok. 100 osób.
– Ponad 70 szkół ma już przeniesione na mapy swoje najbliższe otoczenie, co sprawia, że uczniowie mogą taką mapę wydrukować i wspólnie bawić się w bieganie na orientację. Liczę, że przynajmniej część z nich złapie bakcyla i będzie później korzystać z innych istniejących we Wrocławiu tras, np. w Lesie Osobowickim – mówi Wojciech Dwojak, Prezes Dolnośląskiego Związku Orientacji Sportowej.
Warto wiedzieć, że program, który trzy lata temu narodził się we Wrocławiu, od 2016 roku świetnie rozwija się też na terenie Aglomeracji Wrocławskiej. Pracami kieruje Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Aglomeracji Wrocławskiej. Program dotarł również do Świdnicy. Za jego funkcjonowanie odpowiada Urząd Miejski w Świdnicy.
– Dla nas, organizatorów igrzysk, program „Orientuj się” to ważny element dziedzictwa. Dzięki wspólnym wysiłkom udało nam się zainteresować dyscypliną tysiące osób. Nauczyciele zyskali nowe pomysły na ciekawe zajęcia, a dzieci mają szansę doskonalić umiejętności, uczestnicząc w lidze szkół. Jestem przekonany, że wielu spośród tych młodych ludzi już za kilka lat trafi do profesjonalnego sportu – mówi Adam Roczek, Wiceprezes Wrocławskiego Komitetu Organizacyjnego TWG 2017.
Co ważne, po zakończeniu 10. Światowych Igrzysk Sportowych TWG 2017 we Wrocławiu program będzie kontynuowany. Wrocławscy organizatorzy zamierzają rozbudować projekt. We wrześniu br. rusza strona internetowa www.orientujsie.eu. Na stronie znajdziemy między innymi wskazówki dotyczące treningów, a także pomysły, jak urozmaicić lekcje wychowania fizycznego, wprowadzając elementy orientacji w terenie.
fot. Dobre Światło