Ważne zawody testowe narciarzy wodnych na Starej Odrze we Wrocławiu

27 i 28 maja rozegrane zostaną Puchar Polski oraz pierwsza eliminacja GEPO-Slalom-Tour 2017, czyli międzynarodowej imprezy, która w tym sezonie oprócz Wrocławia zagości także w Warszawie i Bremerhaven w Niemczech. W sobotę i niedzielę rywalizacja rozpocznie się o godzinie 9.00.

Zawody odbędą się na Starej Odrze, na odcinku pomiędzy mostami Trzebnickimi a mostami Warszawskimi, czyli w miejscu, gdzie w trakcie The World Games 2017 zobaczymy w akcji najlepszych narciarzy wodnych i wakeboardzistów świata.

W dniach 27-28 maja we Wrocławiu odbędą się „podwójne” zawody w slalomie na nartach wodnych za motorówką – Puchar Polski oraz GEPO-Slalom-Tour 2017, czyli międzynarodowa impreza, która w tym sezonie zostanie zorganizowana w stolicy Dolnego Śląska, w Warszawie, a także w Bremerhaven w Niemczech.

Zawody we Wrocławiu odbędą się na Starej Odrze, na odcinku pomiędzy mostami Trzebnickimi a mostami Warszawskimi, czyli w miejscu, gdzie pod koniec lipca zobaczymy w akcji najlepszych narciarzy wodnych i wakeboardzistów, rywalizujących podczas The World Games 2017. W maju o medale powalczą juniorzy: U14, U17, U21. Początek zawodów w sobotę i niedzielę o godz. 9.00.

Majowa impreza jest dla organizatorów ważnym testem przed Światowymi Igrzyskami Sportowymi, ale ma też niezwykle wysoką rangę sportową. We Wrocławiu spodziewamy się międzynarodowego towarzystwa – medalistów najważniejszych światowych imprez z Niemiec, Białorusi i oczywiście Polski.

W zawodach na Starej Odrze wystartuje jedyny polski narciarz wodny, który zakwalifikował się do turnieju na The World Games 2017 – Kamil Borysewicz. Nasz reprezentant ma 22 lata i jest wychowankiem Augustowskiego Klubu Sportowego „Sparta”. Startuje z licencją Polskiego Związku Motorowodnego i Narciarstwa Wodnego. Jest multimedalistą mistrzostw Polski oraz najważniejszych zawodów międzynarodowych rangi mistrzostw świata i Europy w różnych kategoriach wiekowych.
Przełomowy dla Kamila Borysewicza był rok 2015. W jednym sezonie nasz reprezentant zdobył: brązowy medal mistrzostw świata w kat. U21 w skokach za motorówką (Sesena, Hiszpania), złoty medal mistrzostw Europy w kat. open w skokach za wyciągiem (Alfsee, Niemcy) i Puchar Świata w skokach na nartach wodnych za wyciągiem (Szanghaj, Chiny). We wspomnianym sezonie 2015 augustowianin oddał też najdłuższy skok  w historii skoków na nartach wodnych za wyciągiem – podczas zawodów Pucharu Europy (Havirov, Czechy). Polak osiągnął odległość 64,9 m. Rok wcześniej Kamil był srebrnym medalistą mistrzostw Europy w kat. U21 w skokach za motorówką (Recetto, Włochy), a dwa lata wcześniej srebrnym medalistą mistrzostw świata w kat. U21 w skokach za motorówką (Lake Hancock, USA).

Narciarstwo wodne to dyscyplina sportowa polegająca na jeździe na jednej lub dwóch nartach po wodzie za wyciągiem lub motorówką. Podczas zawodów rozgrywane są trzy konkurencje: slalom, jazda figurowa oraz skoki. 
Slalom: narciarz omija po zewnętrznej 6 boi, przy maksymalnej prędkości 58 km/h (mężczyźni) lub 55 km/h (kobiety), o zwycięstwie decyduje suma prawidłowo ominiętych boi. 
Jazda figurowa: dwukrotny przejazd, podczas którego narciarz wykonuje punktowane przez sędziów figury.
Skoki na odległość: najbardziej widowiskowa z trzech konkurencji, porównywana ze skokami na nartach,
w której najlepsi zawodnicy osiągają prędkość najazdu na skocznię ponad 100 km/h.
Trójkombinacja: to klasyfikacja sumująca starty we wszystkich  trzech wyżej wymienionych konkurencjach.